Tip na herní oddechovku - Serious Sam

sam1

Asi každý z nás si jistě rád občas zahraje nějakou tu pořádnou gamesu, zvláště v dnešní době, kdy grafická propracovanost některých titulů nemá daleko k realitě. Dnes bych tu chtěl ale zmínit pár slov ke hře, která mezi světové trháky rozhodně nepatří a vlastně ani patřit nechce. Serious Sam je herní oddechovka z dílny chorvatského týmu Croteam, která grafickou stránkou nenadchne, ale ani neurazí. Nečekejte ani propracovaný příběh, protože jediné, o co ve hře jde, je zmasakrovat nekonečné vlny různorodých nepřátel, kteří touží po vaší smrti. Že je to jistý druh klišé? Jistě. Serious Sam není průkopníkem v herních masakrech, ale i tak dokáže nabídnout jisté prvky, které člověka pobaví.

sam2

Současná herní trilogie Serious Sam sahá už do roku 1996, kdy vyšel první díl s přívlastkem "The First Encounter". Tomuto roku odpovídá samozřejmě i grafické zpracování, které by sice mohlo nejednoho moderního hráče zarmoutit. My mu však tento věkový handycap rádi odpustíme a ponoříme se do příjemně animované historické scenérie starého Egypta. V roli vážného (seriózního) Sama (paradoxně naprosto flegmatického borečka s typickým hrdinským hlasem) postupujete vždy pouze jedinou možnou cestou kupředu, přičemž se musíte vypořádat s množstvím nepřátelských vln, které jsou z počátku malé a postupem hry sílí až do enormních rozměrů. Úkol je jediný. Všechny pozabíjet a postupovat dále k cíli. A že nepřátelé jsou mnohdy opravdu originální. Narazíte na řvoucí bezhlavé atentátníky s bombou v ruce, chodící cosi s jedním okem a namakanými bicáky, toužící vám jednu ubalit, štíry, vybavené rotačním kulometem a další podivná monstra, která vám jdou různými způsoby po krku. Samotnou atmosféru hry také umocňuje hudba, která se vždy zesílí v momentech, kdy se začne něco dít. Podle hudby lze tedy s jistotou odhadnout, že klidná procházka skončila ještě dříve, než spatříte krvežíznivou hordu nepřátel.

A o tom všem vlastně Serious Sam je. Člověk by řekl, že něco takového přece musí být naprosto nudné. Ovšem líbivá animovaná grafika, pestré barvičky a občasné hlavolamy, které musí Sam řešit, působí na člověka tak nějak pozitivně a uklidňujícím dojmem. A pokud máte kamaráda do party a hodíte si po síti mód kooperace, zábava se pak ještě umocní. Hra vás tak nějak vtáhne do sebe a vy po pár hodinkách hraní ani nezaregistrujete, že jste v samotným závěru hry, kde se pokaždé schyluje k bitvě enormních rozměrů. Poté, co je krev všech nepřátel prolita, atmosféra utichne a vy se pomalu vracíte do reality běžného života, dostaví se smutek z pomyšlení, že vše tak rychle uteklo. Naštěstí tu máme pokračování v podobě dalšího dílu s přívlastkem "The Second Encounter", který svým jednoduchým příběhem navazuje na díl minulý. Grafická stránka a většina nepřátel zůstaly zachovány z dílu minulého, ale můžeme se těšit i na další novinky a hlavně na dalších pár hodin úniku z reality běžného života. Pro většinu hráčů vážného Sama byl jistě svátkem i rok 2002, kdy přišlo další pokračování v podobě zcela nového dílu Serious Sam 2.

sam3

A nové bylo opravdu vše, včetně grafického provedení, které urazilo od minulých dílů pořádný kus cesty. Také přibyly nové možnosti jako ovládání různých střílejících, jezdících či létajících strojů nebo interakce se spřátelenými postavami. To vše opět v pestrém animovaném kabátku, který se snaží působit blahodárným dojmem na naše nervy. Jednotlivé scenérie jsou nyní ještě pestřejší, nepřátelé různorodější a Sam flegmatičtější než kdy dřív. A musím přiznat, že se to opravdu povedlo. Mé nadšení však mírně pokleslo v roce 2011, tedy s příchodem dalšího pokračování, překvapivě pojmenovaného Serious Sam 3. Třetí a momentálně i poslední díl přinesl opět kvalitnější grafickou podobu a spoustu nových vymožeností. Vše bylo nyní tak nějak více realistické než v předchozích dílech a právě to ve mě probouzelo jisté zklamání. Serious Sam tu do této doby byl přeci od toho, aby nám pomocí své pestré animované grafiky pomohl na chvilku opustit tu pochmurnou realitu, ve které žijeme. Jak se to má ale třetímu dílu povést, když z "komiksového" kabátku vypadá vše nyní o dost reálněji?

sam4

Monstra jsou více "hororovější", lokace jsou pochmurnější (např. zdemolované město apod.) a celkový dojem už nepůsobí tak pozitivně, jako v předchozích dílech. Jinými slovy, Serious Sam nám v posledním díle tak trochu dospěl, jenže ne vždy může být tato proměna změnou k lepšímu. Jistě, hlavní princip hry zůstal zachován už od prvního dílu, ale ta omáčka okolo už mi k této hře prostě nesedí. Nicméně i tak doporučuji si zahrát i poslední díl a završit tím celou trilogii.

První i druhý díl si dnes zahrajete téměř na každém železe. S třetím dílem můžete počítat pouze tehdy, splňujete-li alespoň minimální požadavky:

  • Procesor: Dual Core Intel / AMD 2,0 GHz
  • Operační paměť: 1 GB
  • Grafická karta: nVidia GeForce 7800 / ATI Radeon X1800
  • OS: Windows XP / Vista / 7

Pokud patříte k těm, které by snad zastaralá grafika prvního dílu nějak urážela, můžete si zahrát HD verzi, což je vlastně první díl, zabalený do herního enginu dílu druhého.

Herní trilogii Serious Sam bych na závěr udělil hodnocení osm hvězd z deseti. Jedná se o skvělou oddechovku, které by se jistě dalo několik věcí vytknout, ale rád ji tyto drobnosti odpustím. Co ale odpustit nedovedu je výrazná změna image ve třetím dílu, kde hra "dospěla" a dle mého názoru ji tato proměna příliš neprospěla.


Kompletní balíček všech dílů a dodatků, co kdy vyšly, si můžete zakoupit např. na Steamu za nemalých 99 Eur. Více info ZDE.

Přidat komentář