Herní notebook nebo stolní počítač

Každý, kdo má v plánu obměnit své hardwarové vybavení, se jistě setká s otázkou, jestli si pořídit notebook nebo stolní počítač. Pokud od nového PC nečekáte žádné zázraky, jen nějaké to brouzdání na netu, filmy, hudbu, MS Office a podobně, sáhnete raději po notebooku. A proč taky ne? Dnes se dá už kolem 9000 korun sehnat "slušný" notebook s Pentiem 5. řady (Broadwell), 4GB RAM, 500GB diskem a Windows 10 v ceně. Řada z vás jistě namítně, že lze sehnat notebooky i podstatně levnější kolem hranice 6500 Kč, nicméně přestože se tyto modely pyšní procesory Intel Celeron a Pentium, jedná se stále o jakési deriváty procesorů Intel Atom (generace Braswell, Baytrail apod.). Takové notebooky pak mohou mít hodně brzy problémy s výkonem, zvláště poté, co se čistý operační systém začne zanášet různým nepořádkem.

pc-ntb

Abych se vrátil zpět k tématu, tak tedy za cca. 9000 Kč dnes člověk sežene základní notebook, který mu poslouží k veškeré základní práci s PC. Pokud bychom dnes chtěli zakoupit nějakou plnohodnotnou značkovou počítačovou sestavu s Windows, připravme si cca. 7000 Kč. K tomu monitor v průměru za 2000 Kč, klávesnici, myš a máme tu nemobilní řešení s cenou, která převyšuje cenu výše zmíněného notebooku. Z tohoto důvodu raději naprostá většina zájemců sáhne po mobilním řešení v podobě notebooku.

Situace se ovšem mění, touží-li zákazník vyloženě po herním stroji. Prodejci dnes velice rádi nazývají "herním" notebookem pomalu každý model, který nemá integrovanou grafickou kartu a stojí alespoň 15 000 Kč.

Jako typického dnešního zástupce takových notebooků můžeme brát např. Acer Aspire F15 s konfigurací Core i5 6200U, 8GB RAM a grafickou kartou nVidia GeForce 940m za cenu 15 990 Kč (Alza.cz). Velká část eshopů ho zařazuje již do záložky "herní notebooky". Je tomu opravdu tak?

Nyní se podíváme na výkon procesoru a grafické karty v číslech podle benchmarku PassMark. Procesor Intel Core i5 6200U zde získal 3902 bodů, grafická karta GeForce 940m pak 905 bodů.

Co kdybychom si teď postavili počítačovou sestavu s podobným výkonem? Zvolíme tedy procesor Intel Pentium G4500 (6. generace Skylake), který je hodnocen 4051 body a grafickou kartu? Přece žádnou, postačí nám integrovaný grafický akcelerátor Intel HD 530 ukrytý v procesoru, který dosahuje hodnocení 968 bodů.

Opravdu vám připadá, že stolní počítač s podprůměrným Pentiem a integrovanou grafickou kartou bude někde označen jako "herní", přestože je jeho výkon vyšší než výkon zmíněného herního notebooku? A zádrhelů je zde rozhodně více. Spousta lidí nevidí rozdíl např. mezi grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 950 a Nvidia GeForce GTX 950m. Ano, v textu vidíme rozdíl pouze v malém "bezvýznamném" písmenku m, které symbolizuje mobilní verzi (tu použitou v noteboocích). Není to ale pouze v tomto magickém písmenku. Jde především o samotný výkon grafické karty, který je v tomto případě naprosto neporovnatelný.

  • Nvidia GeForce GTX 950 (desktopová verze) - 5255 bodů v benchmarku Passmark
  • Nvidia GeForce GTX 950m (mobilní verze) - 1418 bodů v benchmarku Passmark
gtxmgtx

Každý si nyní snadno spočte, že mobilní verze této grafické karty je téměř 4x slabší než její plnohodnotná jmenovkyně, která se osazuje do počítačových sestav. Proto když se díváte na HW nároky počítačových her, berte v potaz, že většina uváděného hardwaru se vztahuje na klasické (stolní) komponenty. Pokud hra vyžaduje grafickou kartu GeForce GTX 950, vězte, že s vaší mobilní kartou GeForce GTX 950m si tuto hru prostě a jednoduše nezahrajete.

Pokud tedy sháníte herní PC a máte k dispozici řekněme 20000 Kč, určitě doporučuji sáhnout po klasické stolní počítačové sestavě např. s Core i5 procesorem a grafickou kartou GeForce GTX 950. S touto kombinací si dnes zahrajete všechny moderní hry a pokud by vám parametry přestaly stačit, vždy můžete vyměnit jednotlivé komponenty za výkonnější. Za stejnou cenu však můžete také pořídit "pseudoherní" notebook, který se však u nových her velice rychle zadýchá a možnost pozdějšího upgradu je téměř nulová.

Přidat komentář